Marmorist töötasapinna hooldamine

Marmor lisab luksust ja sobib ideaalselt neile, kes otsivad funktsionaalsuse asemel ilu

Marmor on töötasapinna materjalina luksuslik ja ajatu valik, mis toob esile ruumi loomuliku ilu oma ainulaadsete värvide ja mustritega. Õige hoolduse korral võivad marmorpinnad pakkuda ilu ja elegantsi aastateks.

Marmor on läbinisti looduslik materjal, mille värvus ja muster on silmanähtavalt ainulaadsed. Seda pika ajalooga ehitus- ja dekoratiivkivi peetakse klassikaliseks, elegantseks ja luksuslikuks materjaliks.

Töötasapindade valmistamiseks kasutatavat marmorit kaevandatakse maapõuest ja see lõigatakse õigesse mõõtu, misjärel saadud kiviplaadi pind ja servad töödeldakse.

Kuigi marmor on graniidiga võrreldes pehmem materjal, leiab see tänu oma dekoratiivsusele, mustrite ja värvide mitmekesisusele ning erinevalt graniidist tunduvalt soojemale ja hubasemale toonile palju kasutust näiteks põranda- ja seinaplaadina, aknalauana või kamina viimistlusmaterjalina jne. Arvestama peaks aga sellega, et poleeritud marmorit ei ole soovitav kasutada üldkäidavate ruumide põrandatel.

Eelistama peaks pigem mattpinnaga kivi, sest sellistes tingimustes poleeritud marmori pind kulub, kaotades ajapikku oma läike. Ka köögitasapinnaks ei ole marmor soovitatav valik, sest tegemist on suhteliselt poorse ning pehme materjaliga, millele on plekid ja kriimustused kerged tekkima. Marmori siledaks poleeritud kõrgetasemeline tasapind püsib aga seinal, põrandal, vannitoas või taustaplaadina kaunis aastakümneid!

Kuna marmor kriimustub ja määrdub kergesti, on marmorist töötasapindade vastupidavuse tagamiseks regulaarne hooldus hädavajalik. Marmori pehmus ja poorsus nõuavad töötasapindade kauni välimuse säilitamiseks hoolsat kätt.

Kuidas puhastada marmorist töötasapinda?

Igapäevaseks puhastamiseks sobib kõige paremini sooja veega niisutatud mikrokiudlapp. Tõrksama mustuse korral soovitame kasutada neutraalset, kergelt leeliselist (pH 8–10) või kergelt happelist (pH 4–6) pesuvahendit.

Pikima kasutusea tagavad spetsiaalselt looduslikust kivist tasapindade hooldamiseks mõeldud puhastusvahendid. Vältida tuleb selliseid puhastusvahendeid, mis sisaldavad pleegitusaineid, on abrasiivse toimega või väga happelised, sest need võivad pinna jäädavalt rikkuda.

Kuidas vältida kuumakahjustusi ja kriimustusi?

Marmor on väga pehme kivi. Kriimustuste vältimiseks soovitame kasutada lõikealuseid. Kuuma talub marmor küll paremini, kuid kuumakahjustuste vältimiseks soovitame kasutada kuumaaluseid.

Mida teha plekkide korral?

Esimene kaitse plekkide vastu on alati ennetus. Seda eriti marmori puhul, mis on poorne ja seega väga hea imavusega. Hoia oma marmorist töötasapinda kokkupuute eest kemikaalide ja söövitavate ainetega.

Pinnale sattunud mustus ja plekid on jäädavate kahjustuste vältimiseks parim kohe majapidamispaberi, vee ja pesuvahendiga eemaldada. Tugevamate plekkide korral kasuta spetsiaalset marmorpindade puhastusvahendit. Pärast seda pese pinda vee ja pesuvahendiga. Sobiva puhastusvahendi saad osta meilt või olenevalt sinu asukohariigist ka kohalikust kauplusest.

Kas marmor vajab regulaarset hooldust?

Pika kasutusea tagamiseks marmorist tasapind impregneeritakse ehk immutatakse tihendavate kemikaalidega, mis takistavad vedelike tungimist kivisse. Ajapikku see kaitsekiht nõrgeneb. Marmorist töötasapinna kaitsmiseks on vaja seda regulaarselt impregneerida.

Regulaarne impregneerimine aitab marmorist töötasapinda kaitsta, sest see takistab vedelike imbumist ja plekkide teket. Hooldusvajadus oleneb marmorist tasapinna kasutusintensiivsusest ja tüübist. Soovitame tasapinda taasimpregneerida vähemalt kord aastas.

Marmorist töötasapinna taasimpregneerimiseks tuleb kasutada spetsiaalset marmori immutusvahendit. Sobiva vahendi saad osta meilt või olenevalt sinu asukohariigist ka kohalikust kauplusest.

Uuri, kuidas hooldada keraamilisest materjalist tasapinda, kvartsist tasapinda või graniidist tasapinda.